Mittengruppens första möte med ny svensk delegation
Nordiska rådets 78 session har nu öppnats i Helsingfors. I samband med sessionen har också Mittengruppen haft sitt gruppmöte. Det första med den nya svenska delegationen. Mittengruppen är nu den största partigruppen i Nordiska rådet.
Den 13 september gick Sverige till val och nu finns en ny svensk delegation på plats. Detta gäller även Mittengruppen som fått flera nya kollegor. Via förhandlingar i Sveriges Riksdag har Kristdemokraterna nu två ledamöter i Nordiska rådet. Det gör Mittengruppen till rådets största partigrupp med totalt 23 medlemmar. Till det kommer flera ledamöter av Ungdomens nordiska råd från ungdomsförbund knutna till Mittengruppens medlemspartier.
Mittengruppens nya svenska delegation består av Kjell-Arne Ottosson, Catarina Deremar och Rebecka Le Moine, som omvalts för en ny mandatperiod. Dessutom ingår i delegationen Cecilia Engström och Cecilia Prins som är nya i Nordiska rådet. Under mötena i Helsingfors ersattes Rebecka Le Moine av Jan Riise.
Som inledning på Nordiska rådets session, den 78:e i ordningen, talade Finlands president Alexander Stubb till de församlade nordiska parlamentarikerna. Sessionen hålls i Finlands Riksdag.
Bilden: Mittengruppen samlad i Finlands riksdag. Foto: Stine Østby/norden.org.