Nordbor behöver nyheter
Mittengruppen vill belysa hur situationen ser ut för oberoende medier och nyhetsjournalistik i Norden. Därför har man i samband med Nordiska rådets februarimöten i Köpenhamn enats om ett medlemsförslag som efterlyser en utredning. Syftet är att säkra tillgången på fria, oberoende medier och en god journalistisk etik i Norden.
Människors möjlighet att ta del av korrekt information, granskande journalistik och en saklig samhällsdebatt är avgörande för demokratins förankring och funktionssätt. Rapporter visar bland annat att ”nyhetsöknarna” – det vill säga områden som saknar fungerande, pålitlig och diversifierad information från trovärdiga nyhetskällor – breder ut sig. Det finns stora områden som inte speglas journalistiskt. Också mångfalden inom nyhetsmedierna har avtagit över tid. Detta vill Mittengruppen belysa.
– Även om de nordiska länderna har starka traditioner av yttrande- och tryckfrihet samt fria medier är utmaningarna stora också hos oss. I Sverige har till exempel ungefär hälften av alla lokala nyhetsförmedlare försvunnit under de senaste 20 åren., säger Catarina Deremar, Sverige och medlem av Mittengruppen.
Nyhetsmedierna behöver vara fria, och politiska beslut kan inte diktera hur de ska agera. Samtidigt är de en vital del av vår demokrati. Mittengruppens initiativ syftar därför till att utreda och jämföra hur nyhetsmediernas förutsättningar ser ut i de olika nordiska länderna och se om man kan lära av varandra. Ett syfte är också att bidra till att det förs en öppen dialog om frågorna.
– Det här är en central fråga för våra demokratier. Vi behöver kunna föra en diskussion om det här och jag tror att det är viktigt också för våra nyhetsmedier det finns en levande diskussion, säger Catarina Deremar.
Mittengruppen vill också att man jämför hur de olika nordiska länderna arbetar för ett klimat som bidrar till god journalistisk etik.
Förslaget kommer att läggas i Nordiska rådets utskott för kunskap och kultur. Mittengruppen lägger i samma utskott också ett nytt förslag om ökad samordning av forskning kring folkbildning och civilsamhällesfrågor.
Bilden: Catarina Deremar